Altyapı Tasarım & Uygulama

Popülasyonun ve ihtiyaçlarımızın artması, teknolojinin de gelişmesiyle yapılar hem yükselmekte, hem de yer altına doğru ilerlemektedir. Mevcut zeminlerin tariflenmesi ve iyileştirilmesi, yüklerin anakayaya intikal ettirilmesi ve derin iksa imalatları, ihtiyaçları karşılamak için kaçınılmaz bir hal almıştır. , ana hatlarıyla bu tip projelerin dizaynı aşamasında alternatif akılcı çözümler üreterek, projenin güvenirliğinden ödün vermeden maliyeti düşürmek için çalışmaktadır.

Altyapı uygulamaları kapsamımızda derin kazı sistemleri (diyafram duvar, fore kazık, mini kazık, ankraj, püskürtme beton, zemin çivisi) ve zemin ıslahı (jet grout, taş kolon, çimento/kireç enjeksiyonu, fitilli drenaj) imalatları bulunmaktadır.

 

Öngermeli Ankraj İmalatı

Ankraj teknikleri yapı çukurlarının ve şevlerin stabilitesini sağlamak amacı ile uygulanır. Öngermeli ankrajlarda zemine germe uygulanarak olabilecek göçmeler önlenir. Öngermeli ankrajlar geçici veya kalıcı olarak imal edilebilirler. Geçici ankrajların kalıcı ankrajlardan temel farkı korozyondur. Kalıcı ankrajlara kapsamlı bir korozyon uygulanması gerekmektedir.

 

Fore Kazık ve Mini Kazık İmalatı

Zayıf zemin üzerine gelecek yüzeysel temellerin taşıma gücü yetersizliği, büyük oturmalar, vb… gibi nedenler ile zeminin yetersiz kaldığı durumlarda çözüm olarak derin temeller kullanılması düşünülür.

 

Zemin Çivisi ve Püskürtme Beton İmalatı

Zemin çivileri, kazı yüzeylerinin tutulması veya şev stabilitesinin sağlanması amacıyla oluşturulan duvar niteliğindeki yapılarda kullanılırlar.

 

Jet Grout İmalatı

Jet grout, çok yüksek basınç altında çimento/su karışımı enjeksiyonuyla yapılan zemin konsolidasyon tekniğidir. Jet grout tekniği ince taneli ya da yoğun zeminlere, inşaat yerinde enjekte edilen çimentoyu direkt karıştırarak, homojen ve süregelen bir konsolidasyon sağlar.

 

Diyafram Duvar İmalatı

Su seviyesi yüksek, kendini tutamayan zeminlerde derin kazıların yapılabilmesi için geçirimsiz betonarme perde olarak diyafram duvar imalatı yapılmaktadır. Diyafram duvarlar, kalıcı sistemler ve kalıcı zemin duvarları için kullanılan zemin altı yapı elemanlarıdır. Aynı zamanda derin sızdırmazlık bariyerleri olarak da bilinmektedirler.